Activitati si evenimente

Daruieste jucarii pentru copiii speciali din centrul de zi ATSA!

0d713ac6-a410-4888-8825-90ca29b72e9a

Evenimente

1.Premiera de joi- 04.06.2015- Mircea Baniciu pe scena teatrului Alexandru Davilla, tânărul pianist Goian, versuri minunate recitate de Florin Dumitru si o incredibila combinație folk-piano : Mircea Baniciu si Catalin Dumitru. Toate acestea pentru o cauza caritabila – Asociatia Atsa Arges .

2.Spectacol caritabil 2015 cu sprijinul copiilor din gradinite sis coli

3.Ziua Autismului 2 aprilie AM FOST ACOLO

Ziua conștientizării autismului v-o povestim asa :
“Sa fii autist nu inseamna sa fii neuman.Insa inseamna sa fii un strain. Inseamna ca ceea ce este normal pt mine, nu este normal pt alti oameni.Sub anumite aspecte, eu sunt fr prost echipat pt a putea suprevietui in aceasta lume, precum un extraterestru esuat fara un manual de orientare…Acordati-mi demnitatea de a ma cunoaste in termenul meu – recunoasteti faptul ca suntem in mod egal straini unii fata de ceilalti, ca felul meu de a fi nu este doar o versiune defecta a felului vostru de a fi. Suspendati pentru o clipa propriile voastre prezumtii! Definiti-va proprii termeni! Lucrati cu mine pt a construi punti intre noi!…”Jim Sinclair (1992)

NOI suntem autiști!… Și pictam, învățăm, povestim, dăruim și iubim la fel ca voi!

4.Conferința Naționala a Medicilor de Familie din România . București, 2016

M.am bucurat sa împărtășesc din experiența mea, atât in calitate de părinte al unui copil special minunat, cat si de președinte al unui ONG, Asociatia Atsa Arges, azi , in cadrul Workshop.ului, organizat in colaborare cu Help Autism. M.am bucurat sa împărtășesc aceasta experiența cu oameni minunați , printre care : Mariana Hanganu, Dr. Irina Radu , Dr. Ileana Efrim , Ionela Tudorașcu, Elena Ungureanu.

1

Conferința Naționala a Medicilor de Familie din România . București, 2016. Am participat , împreuna cu echipa Help Autism, reprezentata prin Mariana Hanganu, la Secțiunea Sanatate Mintala. Maine, Help Autism si Asociatia Atsa Arges vor susține un Workshop cu tematica : importantă screeningului in identificarea precoce a tulburărilor de spectru autist si tulburărilor asociate . Vom evidenția rolul medicului de familie in relația beneficiar-diagnostic-tratament .

Activitati de evaluare

Evaluarea psihologica a copiilor din centrele noastre de zi se face lunar la un nivel inalt de professionalism.

La Asociația Asociatia Atsa Arges .Mandrii de progresele copiilor noștri. Cu Maria Cristina Nedelcu, evaluator , psiholog in cadrul Spitalului Alexandru Obregia Bucuresti.

Confectionare Martisoare

Un martisor pe care il puteti oferi unei persoane dragi si, in acelasi timp, oferiti sansa copiilor speciali din cadrul Asociatia Atsa Arges sa beneficieze de cat mai multe ore de terapii, atat de necesare pt. recuperarea lor.
Multumim!

Atelierul iepurasului

Acțiunea “ATELIERUL IEPURAȘULUI-picteaza și dăruiește ” are loc in fiecare an cu ocazia Activitatilor din Scoala altfel. Sub îndrumarea cadrelor didactice copiii au pictat și învațat importanta și rolul voluntariatului. Dăruind, ei au fost alături de copiii speciali din centrul nostru de zi, conștientizând totodată dificultățile pe care un copil cu autism le întâmpină în viata de zi cu zi, la gradinita sau la școală. Mulțumim tuturor oamenilor de bine, copiilor, directorilor și cadrelor didactice de la: Gradinita cu program prelungit Micul print, Gradinita Universul copilăriei, Gradinita Dumbrava minunata, Gradinita Primii Pași, Gradinita Căsuța Cu Povesti, Gradinita Raza de Soare, Gradinita Alba ca zăpada, Gradinita Barba cot Piticot, Școala gimnaziala Negru Vodă, Școala gimnaziala Mircea cel Bătrân, Școală gimnaziala Alexandru Davila, Școală gimnaziala Il Caragiale, Școala gimnaziala Traian, Școală gimnaziala Tudor Mușatescu, Școală gimnaziala Mihai Eminescu, Școala gimnaziala Tudor Vladimirescu, Școala gimnaziala Marin Preda, Școală gimnaziala nr 8, Școala gimnaziala Tudor Arghezi, Școala gimnaziala Mircea Eliade, Școala gimnaziala Adrian Păunescu, Școala gimnaziala Matei Basarab, Școala gimnaziala Nicolae Iorga, Școala gimnaziala Ion Pillat, Școala gimnaziala Vintila Brătianu Ștefănești, Școala gimnaziala Vranesti Călinesti.

Munca parintilor si terapeutilor si voluntarilor

Atelierul lui Mos Craciun

Atelierul lui Mos Craciun are loc in fiecare an in luna decembrie .
Studentii de la Univ .din Pitesti, Fac.de Stiinte, Specializarea Terapie Ocupationala, Anul lll,impreuna cu  Lector universitar dr.Tataru Ana-Maria ne ajuta sa confectionam felicitari de Craciun . Acestea ajung la oameni de suflet care contra unei mici donatii, fac viata copiilor din centrul nostru mai frumoasa .

De asemenea toti terapeutii nostril, impreuna cu parinti si alti voluntari  picteaza vaze, globulete  sau obiecte din sticla .

Oricine este binevenit!